Új, Európai program a hagyományos gyümölcsösökért

 

CORE – A hagyományos gyümölcsösökkel kapcsolatos ismeretek oktatása

Öt európai ország fogott össze annak érdekében, hogy közösen küzdjön a hagyományos gyümölcsösök gyors pusztulása ellen. Adam Cade, a projekt egyesült királyságbeli koordinátor szerint: “a második világháború óta Európa elveszítette hagyományos gyümölcsöseinek 60%-kát, mert elhanyagolták vagy felszámolták valamilyen beépítési céllal. Az új program, a gazdálkodók és kertészkedők oktatása révén segíteni fog a folyamat visszafordításában.”

A résztvevő szervezetek egy kétéves támogatási időszakban, ingyenesen és elektronikusan elérhető oktatási segédanyagot hoznak létre, a hagyományos gyümölcsösök kezelése, biodiverzitásuk megőrzése, illetve a gyümölcsfeldolgozás és értékesítés érdekében. Az oktatási eszközök között letölthető útmutatók, esettanulmányok és videók is szerepelnek. 

A projekt a gazdálkodók oktatásával foglalkozó szakembereknek, vállalkozóknak, a témával foglalkozó társadalmi szervezetek önkénteseinek kíván segítséget nyújtani a hagyományos gyümölcskertészkedésben. Fontos feladata, hogy az emberek megértsék, és elfogadják a hagyományos gyümölcsösök és gyümölcsfajták társadalmi és ökológiai jelentőségét.

Az öt partnerszervezet mindegyike, akár társadalmi vállalkozás vagy alapítvány, folytat oktatási tevékenységet a hagyományos gyümölcsösök és gyümölcsfajták megőrzése terén. A szervezetek projektmunkáját az egyesült királyságbeli SustEd (Oktatás a Fenntarthatóságért) koordinálja. A résztvevők a lengyel AgriNatura, a magyar Ökológiai Intézet Alapítvány, a német Streuobstwiesen Netzwerk Nordeifel eG, és az olasz Archeologia Arborea Alapítvány.

A projekt fő célja, hogy a partnerek kicserélhessék a felnőttoktatás legjobb tapasztalatait, és mintegy 200 résztvevőn, képzési alkalmak során kipróbálják az elkészült oktatási segédanyagok hatékonyságát.  A különböző szervezettekkel kiépítendő kapcsolatok segítenek majd abban, hogy elérjük a gazdálkodók és társadalmi szereplők legszélesebb körét.

A partnerek rendszeres havi megbeszéléseket tartanak Skype segítségével, illetve mind az öt országban megvalósul egy-egy partnertalálkozó. A folyamatot hírlevelekkel és a közösségi média segítségével tesszük átláthatóvá a nagyközönség számára. Ennek keretében elkészül egy weboldal, amely tartalmazza a kapcsolódó szakmai szervezeteket, a jó gyakorlatokat, a képzéseket és a rövid videókat.

Oktatási útmutatók készülnek a hagyományos gyümölcsfák neveléséről, a gyümölcstermékek értékesítéséről, a hagyományos gyümölcsösök természetes gondozásáról, és a gazdálkodókkal való együttműködés lehetőségeiről. Nem utolsó sorban pedig létrejön a hagyományos gyümölcsökkel foglalkozó oktatók európai hálózata.

 

A fent említett dokumentumok az alábbi linkekre kattintva érhetők el:

Gyümölcsészet Esettanulmányok - Segédanyag hagyományos gyümölcsészet oktatásához

Gyümölcsész Kalauz - Hagyományos gyümölcsészet oktatási segédanyag

 

Partnerek:

SustEd – Sustainability Education

UK

https://susteducation1.wixsite.com/susted

Fundacja AgriNatura

Poland

www.agrinatura.pl

Ecological Institute for Sustainable Development

Hungary

www.ecolinst.hu

Streuobstwiesen Netzwerk Nordeifel eG

Germany

www.sonne-streuobstwiesen.de

Archeologia Arborea Foundation

Italy

www.archeologiaarborea.org/en

További információ: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Ökológiai Intézet a Fenntartható Fejlődésért Alapítvány
3525 Miskolc, Kossuth utca 13.
3728 Gömörszőlős, Kassai utca 37-39.
Telefon: (20) 407-6875
E-mail: okologiai.intezet@gmail.com

* * *